צילינדר בעין – סיבות, תסמינים ודרכי טיפול

כשמדברים על צילינדר בעין, אין כמעט אדם לא מכיר את הביטוי, אבל כשנדרשים לשאלה מה זה צילינדר, אפילו אדם שסובל ממנו מתקשה להסביר במדויק את הבעיה, ממה היא נובעת ואופן הטיפול. אז כדי לעשות סדר בדברים ולהבהיר שכשאנחנו אומרים צילינדר אנחנו לא מתכוונים למנעול בדלת, בואו נענה על השאלה הזו במסודר.

מה זה צילינדר בעין?

אופטימטריסט מוסמך

"צילינדר" בעצם מתייחס לפתרון בעיה נפוצה יחסית בשם "אסטיגמציה". במצב אופטימלי העין שלנו היא בצורת כדור עגול מושלם, אולם במצב של אסטיגמציה העין היא אליפטית, כלומר יש קימור מסוים בקרנית או בעדשה. מצב זה גורם לעיוות של קרני האור ולפיצול שלהם לשתי נקודות שונות בעין, ולראייה מטושטשת. המרכיב בעדשה שנועד לתקן את הקימור הזה נקרא צילינדר.

תסמינים של צילינדר בעין

יש לצילינדר בעין תסמינים ברורים כשהסימן המובהק ביותר הוא ראייה מטושטשת או מרוחה. הוא יכול לבוא לידי ביטוי באובייקט קרוב או רחוק, וגם על ידי "מריחה" של אורות וגבולות. הטשטוש לבעלי צילינדר אינו אחיד ומופיע בדרך כלל בזוויות ראיה מסוימות, לכן כאשר אתם מוצאים את עצמכם מטים את הראש בקריאה כדי להביט על המילים מזווית מסוימת או מצמצמים את העיניים בהתמקדות – כנראה שהבעיה היא צילינדר. כמובן שעם הופעת תסמינים כאלה חשוב לגשת מיידית לבדיקת אופטומטריסט מוסמך כדי לאבחן את הבעיה ולהתאים לה טיפול הולם.

איך נגרם צילינדר בעין?

המקור לאסטיגמציה הוא עיוות של הקרנית וקמירות לא סימטרית שלה, הגורמת לאור שמגיע אל העין להישבר בשני מקומות במקום באחד. הגורמים האפשריים לכך הם במקרים רבים גנטיים. זה מצב לא נדיר כלל ושכיחות הצילינדר, על פי מחקרים רבים, עומדת על כ-35%. התופעה לרוב מופיעה בגיל מוקדם, ולכן חשוב לבצע בדיקת עיניים בקרב ילדים כדי למנוע בעיות ראייה קשות יותר בהמשך. סיבות נוספות לצילינדר יכולות להיות גם פציעה או זיהומים שונים באזור העין וכן שינויים בצורת הקרנית לאחר ניתוח עיניים.

איך מאבחנים צילינדר?

יש מספר דרכים לאבחן צילינדר:

  • בדיקת ראייה הכוללת קרוס צילינדר – בדיקה שתפקידה למצוא את זווית הצילינדר המדויקת ואת עוצמתו. שילוב בדיקה זו עם בדיקת ראיה בעזרת לוח סנלן ייתן תוצאה מדויקת כדי להתאים משקפיים עם צילינדר לנבדק.
  • בדיקה על ידי קרטומטר – מכשיר מדידה שנועד לחשב את הפרשי הקימורים בקרנית ולהגיע לזווית המדויקת של האסטיגמציה. בדרך כלל משתמשים בבדיקה זו כדי להתאים לנבדק עדשות מגע.
  • מיפוי קרנית – גם זו בדיקה שמתבצעת על ידי מכשיר מיוחד, שתפקידו לצלם את שטח הקרנית ולייצר מעין "מפה" המודדת כל נקודה על פניה. מיפוי זה מאפשר לאבחן עיוותים בקרנית והתאמת עדשות מגע מיוחדות.

סוגי ועוצמת צילינדר

כאמור, ראייה ללא צילינדר משמעותה עין עגולה וכדורית מושלמת. במקרה של צילינדר הקימורים בקרנית לא שווים וצורת העין הופכת אובאלית. אולם גם למקרה זה ישנם שני סוגים: צילינדר רגולרי הוא מקרה שבו העין אליפטית אבל סימטרית. המבנה הוא מעין עיגול פחוס בצורה שווה; לעומתו, צילינדר אי רגולרי הוא מקרה שבו יש קימורים שונים בחלקים שונים של הקרנית וכמות הצילינדר משתנה מאזור לאזור, מה שמקשה על ביצוע החישוב.

מקובל לחלק את הצילינדר לשלוש דרגות עוצמה. יחידת המידה יחידת לעוצמה האופטית של הקימור נקראת דיופטר:

  • צילינדר נמוך  – עד 1 דיופטר
  • צילינדר בינוני  – בין 1 ל-3 דיופטר
  • צילינדר גבוה – מעל 3 דיופטר

ככל שהצילינדר גבוה יותר, הראייה יותר מטושטשת, יותר מרוחה וכן קשה יותר להבחין בעצמים קטנים.

טיפול בצילינדר ושיפור חדות הראייה

יש השואלים האם צילינדר יכול להיעלם מעצמו? התשובה היא ברוב המקרים לא. ילדים עד גיל 6 לעתים מצליחים להתגבר על צילינדר, אולם בגילאים מתקדמים יותר הסובלים מאסטיגמציה יצטרכו לבצע בדיקת עיניים ולהתאים פתרונות לבעיה. יש שלושה סוגי טיפול עיקריים:

  • משקפיים – משקפיים עם צילינדר מכילים עדשה גלילית מיוחדת לפיצוי על האסטיגמציה כדי להעניק לה כוח נוסף בחלקים מסוימים בה, בהתאם לצורת הקרנית של המטופל. ניתן להתאים צילינדר לעדשות משקפיים רגילות או מולטיפוקל. לרוב, הסתגלות לצילינדר במשקפיים אורכת יותר זמן מאשר שינוי במספר, עקב תחושת הקטנה או הגדלה לא אחידה, אלא "גלית". למוח לוקח מספר ימים כדי "להבין" מה זה צילינדר במשקפיים ולהסתגל למצב החדש ואז מתקבלת תמונה חדה וברורה.
  • עדשות מגע – היתרון הברור של העדשות על פני המשקפיים הוא הנוחות, וגם כמובן שדה הראייה שנותר פתוח יותר. העדשות מותאמות הן על פי המספר הנדרש והן על פי זווית הצילינדר.
  • ניתוח – ההליך הניתוחי פותר את בעיית האסטיגמציה באמצעות ליטוש הקרנית מחדש באמצעות לייזר. הליטוש מסיר רקמות בעייתיות משכבת הקרנית הפנימית ו"מעגל" אותה מחדש.

הראייה שלכם מיטשטשת? חושבים שיש לכם צילינדר? אתם מוזמנים לאופטיקה טל לביצוע בדיקת עיניים מקיפה אצל אופטיקה טל אופטומטריסט ברמת גן מקצועי בעל ניסיון רב שנים בביצוע בדיקות ראייה מכל הסוגים באמצעות מכשירי בדיקה מתקדמים מהמובילים בעולם, על מנת לאתר את הליקויים ולהמליץ על עזרי ראייה מתאימים לשיפור חדות הראייה שלכם.

לקבלת פרטים בנושא ובדיקה על ידי אופטומטריסט מורשה, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם