עדשות מגע מולטיפוקל – התאמה ויתרונות

על ידי 14 בפברואר 2017כללי
  1. עדשות מגע מולטיפוקל – מתי צריך?
  2. עדשות מגע מולטיפוקל – למי הן מתאימות?
  3. היתרונות של העדשות
  4. איך הן עובדות?
  5. למה דווקא עדשות מולטיפוקל?
  6. איך מבצעים התאמה?
  7. תקופת ההסתגלות
  8. לבדיקה – צור קשר

אנשים המתמודדים עם בעיות רוחק ראייה וקוצר ראייה במקביל, מכירים את חוסר הנוחות הכרוך בשימוש בשני זוגות משקפיים שונים והחלפתם בכל פעם. עדשות המגע המולטיפוקאליות מספקות פתרון נוח, אסתטי ויעיל המשלב ראייה לטווח קרוב ולטווח ארוך, ומאפשרות לעבור מקריאת ספר לצפייה בטלוויזיה ולנהיגה, מבלי להחליף משקפיים.

מחפש דווקא מידע בנוגע לגלאוקומה? הקלק על הקישור המצורף.

 

מתי הזמן לשקול עדשות מגע מולטיפוקליות?

עם הגיענו לגיל 40 אנו מתחילים לחוות קשיים בראייה לטווח הקרוב. ליקוי ראייה זה, הנקרא זוקן ראייה, או פרסביופיה – מתחיל להתפתח כתוצאה מירידה בגמישות עדשת העין. תופעה זו מאלצת אותנו למצוא פתרון לבעיית הראייה מקרוב, המקשה על פעולות יומיומיות כמו קריאה או עבודה על המחשב.

העדשות המולטיפוקאליות מספקות מענה גם לראייה מרחוק וגם לראיה מקרוב, ואף למצבי הביניים שבין השתיים, ומאפשרות למרכיב ראייה חדה וברורה ללא הצורך בהחלפת משקפיים בכל פעם.

מתי_לשים_עדשות_מגע_מולטיפוקל

למי הן מתאימות?

עדשות מגע מולטיפוקאליות מתאימות לאנשים החווים בעיות רוחק וקוצר ראייה במקביל, לאלו שכבר מרכיבים עדשות מגע או משקפיים לראייה מרחוק ולא מעוניינים בזוג נוסף, ולאלו שמעדיפים שלא להרכיב משקפיים כלל.

 

מה היתרון שלהן על פני עדשות מגע אחרות?

היתרון הבולט והמרכזי הוא העובדה שהן מספקות מענה גם לראייה מרחוק וגם לראיה מקרוב וחוסכות מאיתנו את הצורך בשימוש בשני זוגות משקפיים.

עדשות מגע מולטיפוקליות מהוות גם פתרון מעולה לפעילויות ספורט, כושר וטיולים, בכך שהן מסירות מעלינו את התלות במשקפיים.

יתרון חשוב נוסף הוא שעדשות מגע מולטיפוקליות מותאמות במיוחד למבנה העין ומשתמשות בו כדי להשיג ראייה טובה יותר.

 

איך זה עובד?

כאשר אנו מסתכלים לטווח קרוב האישון שלנו מתכווץ, וכשאנו מסתכלים לעבר מטרה רחוקה, האישון שלנו מתרחב.

העדשות המולטיפוקאליות, שמשמעותן “רב מוקדי” בנויות בצורת מעגלים בעלי מוקדים שונים – המעגל הפנימי הוא בעל אורך מוקד קצר, המותאם לטווח קרוב ולאישון מכווץ, ואילו המעגל החיצוני הוא בעל אורך מוקד ארוך, המותאם לטווח רחוק ולאישון מורחב. בין שני המעגלים קיימת טבעת אמצעית המותאמת לראייה לטווח בינוני, שנועדה להקל על העין את המעבר בין שני אורכי המוקד הקיצוניים.

עדשות_מולטיפוקל_לעיניים
המבנה הזה מאפשר שימוש בשלושה אזורי מיקוד עיקריים:

אזור מיקוד מרכזי לראייה מקרוב –  לקריאה או עבודה על המחשב, עד למרחק של  45 ס”מ.

טבעת לראיה מטווח בינוני – אזור מיקוד לטווח ביניים עד למרחק של 2.5 מטר: סביבת החדר או צפייה בטלוויזיה.

אזור לראיה מטווח רחוק – למרחק עד אין סוף.

 

איך נדע בוודאות שאנו זקוקים לעדשות מולטיפוקליות?

כמו בכל ליקוי ראייה, גם במקרה הזה יש צורך בבדיקת ראייה מקצועית של אופטומטריסט מוסמך. הבדיקה חשובה במיוחד כשמדובר התאמת עדשות מגע מולטיפוקאליות, מכיוון שמדובר בעדשות בעלות מבנה מורכב יותר יש צורך להתאימו במיוחד למבנה העין של המטופל.

 

איך מתאימים עדשות מגע מולטיפוקליות?

במהלך הבדיקה ממפה האופטומטריסט את העין שלכם ומתאים את העדשה למבנה העין. אנחנו באופטיקה טל שמים דגש לא רק על מבנה העין, אלא גם על הצרכים והעיסוקים היומיומיים שלכם, על מנת להתאים לכם את עדשות המגע המולטיפוקליות שישיגו את התוצאות המקסימליות עבור כל טווחי הראייה.

 

האם קל להסתגל לעדשות מולטיפוקליות?

ההסתגלות לעדשות מגע מולטיפוקאליות דומה להסתגלות לכל עדשות מגע. אם אתם כבר מרכיבים עדשות מגע, המעבר לעדשות מגע מולטיפוקליות אמור להיות פשוט וקל.

חשוב לציין כי חלק גדול מההסתגלות הוא הטיפול הנכון בעדשות. יש להקפיד לנקות את העדשות בעזרת תמיסה מיוחדת, להקפיד לטפל בעדשות המגע רק עם ידיים נקיות ולבקר אצל האופטומטריסט לבדיקת שגרתית כל חצי שנה.

אם אתם חווים כפילות בקריאה, כאבים ומאמץ בעיניים או צמצום שדה הראייה לקריאה, מומלץ לגשת לאופטומטריסט לבדיקה נוספת.

 

למאמרים ומידע נוסף:
עדשות מגע מולטיפוקל – אודות המבנה של עדשות המגע

כתוב תגובה