בדיקת אופטומטריסט – בדיקת ראייה מחיר וכל מה שצריך לדעת

ראייה תקינה היא מרכיב בסיסי בחיינו. למרות שהיא מאפשרת לנו להתנהל בחיי היום-יום בצורה תקינה, אנחנו נוטים להתייחס אליה כמובנת מאליה. דווקא משום החשיבות של חוש הראייה עלינו להבטיח את תקינותו כל הזמן, משום שמחלות או בעיות ראייה עשויות להתפתח בהדרגה, מבלי שאפשר יהיה להבחין בהן עד לשלב מתקדם.

הדבר רלוונטי עוד יותר במציאות שבה רובנו נמצאים שעות רבות ביום מול מסכים, מה שיכול לתרום עוד יותר לתהליך הטבעי של הזדקנות הראייה, שמתחיל בסביבות גיל 40 אצל רוב בני האדם. לשם כך חשוב להיות מודעים ולבצע בדיקת ראייה תקופתית אצל אופטומטריסט.

מתי ולמה צריך לבצע בדיקה אצל אופטומטריסט?

מעבר לבדיקת ראייה תקופתית מומלצת, בדיקת עיניים יכולה להתבצע גם אם נתגלה ליקוי ראייה כמו פזילה, קושי במיקוד, קוצר ראייה ועוד. בדיקת אופטומטריסט היא קצרה ופשוטה, מתבצעת במקום וגם התוצאות ניתנות באופן מידי.
יחד עם זאת, אופטומטריסט אינו רופא עיניים ואין בסמכותו לאבחן מחלות או להעניק טיפולים רפואיים. הוא בהחלט יכול להפנות אתכם לרופא עיניים אם מתעורר צורך או להבחין בעין חולה, אולם באפשרותו רק להמליץ או להתאים לכם עזרי ראייה בהתאם לאבחנתו ולתוצאות הבדיקה.

כמה עולה בדיקת ראייה – טווח מחירים לבדיקת ראייה ?

באופן טבעי, אחד הדברים שנרצה לדעת היא כמה עולה בדיקת ראייה. במקומות רבים מציעים בדיקת ראייה חינם ויש רבים שמתפתים לכך, אבל צריך לזכור דבר חשוב – לרשתות המשקפיים יש אינטרס גם למכור לכם משקפיים ולכן אמינות הבדיקה שלהן עלולה להיות מוטלת בספק. אין כאן כוונה כמובן להכפיש את שמה של חברה כזו או אחרת, אבל עליכם לקחת זאת בחשבון.
המחיר של בדיקת ראייה ממוצע נע באזור 200-300 ₪, ולפעמים תוכלו למצוא גם בדיקת עיניים בחינם.
בדיקת עיניים בחינם היא בעייתית גם משום שהיא אמורה לכלול מבדקים שונים שיש להם עלות, ומשמעות בדיקה בחינם היא ויתור על המבדקים הללו.
לכן יש לבדיקת ראייה מחיר, ומוטב שלא לחסוך בכל הקשור לבריאותכם.

איך מתבצעת בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט?

כולנו מכירים את הביטוי "ראייה 6/6", אבל מה זה בעצם אומר לראות 6/6? מרחק הבדיקה המקובל, כלומר המרחק של הנבדק מלוח הבדיקה (Eye chart), הוא 6 מטרים.
אם הראייה שלכם היא 6/6 זה אומר שממרחק של 6 מטרים תוכלו לזהות אות בגודל כסנטימטר.

ראייה 6/6 מוגדרת כראייה מצוינת ותפקודית, אולם יש גם מקרים (מעטים יחסית) בהם אדם רואה טוב יותר.
ככל שהמכנה (המספר השמאלי) בשבר קטן יותר – כך חדות הראייה של הנבדק טובה יותר, כלומר ראייה 6/5 משמעותה שחדות הראייה של הנבדק טובה בכ-15% מזו של רואה 6/6. בהתאם, ככל שהמכנה גדול יותר חדות הראייה טובה פחות – ראייה 6/12 משמעותה שהנבדק יראה אות בגודל כסנטימטר בצורה טובה רק מ-3 מטרים.

למרות ש-6 מטרים הוא המרחק המקובל, רוב חדרי הבדיקה קטנים יותר. לשם כך פותחו שיטות שונות של בדיקת אופטומטריסט הפועלות על פי אותם העקרונות בהתאמה הנדרשת. אחת מהשיטות הנפוצות היא "שיטת המראה", שבה ממקמים מראה במרחק 3 מטרים מהנבדק ומלוח הבדיקה שנמצא מאחוריו, וכך נוצר מרחק ראייה מדומה של 6 מטרים.

שלבי בדיקת ראייה

בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מתבצעת ב-3 שלבים. כולם אורכים זמן קצר ואינם פולשניים או כרוכים בכאב בשום צורה:

  • סקירת שדה ראייה – בדיקה "גסה" לזיהוי נזקים בשדה הראייה ושלילת מחלות עיניים. בבדיקה זו הנבדק יכסה עין אחת, יעקוב עם העין השניה אחרי עצם כלשהו ויתריע כאשר היא נעלמה משדה הראייה שלו.
  • בדיקת אסטגמציה (צילינדר) – בדיקה זו מטרתה איתור של רמות קימור א-סימטרי בקרנית או בעדשת העין. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אופטי מיוחד (אוטורפרקטומטר), והנבדק יתבקש להניח את סנטרו על מגש אחיזה ולעקוב אחרי האור הנפלט מהמכשיר ואחר ההוראות של הבודק.
  • בדיקת חדות ראיה – זוהי הבדיקה המדויקת ביותר, המתבצעת על ידי לוח האותיות המוכר (לוח סנלן). הבדיקה הוא כמובן ללא משקפיים או עזרי ראייה, אם קיימים, ומתבצעת בצורה פשוטה של זיהוי האותיות בגדלים השונים, כאשר ככל שגודל האותיות יורד, כך יש צורך בחדות ראייה גבוהה יותר. השורה שאותה הנבדק לא הצליח לקרוא מאפשר את זיהוי רמת הראייה של הנבדק בצורה הטובה ביותר.

מתי כדאי לבצע בדיקת ראייה?

כדאי לבצע בדיקת אופטומטריסט תקופתית אחת לשנה, במיוחד אם אתם משתמשים בעזרי ראייה כמו משקפיים או עדשות מגע. אם אתם סובלים ממחלת עיניים כרונית, הבדיקה התקופתית חשובה עוד יותר כדי לזהות מהר יותר מקרים של התדרדרות ולמנוע נזק אפשרי. ככלל, כל שינוי כלשהו בראייה צריך להדליק נורה אדומה שבעקבותיה תצטרכו לבצע בדיקת ראייה. זה יכול להיות טשטוש, צמצום שדה הראייה, הופעת עצמים בלתי מוסברת, הבזקים שונים ועוד.

בדיקת אופטומטריסט – תנו כבוד לעיניים

זכרו כי ראייה תקינה ומתפקדת היא מפתח לאיכות חיים, ועוד יותר מכך שראייה עלולה להתדרדר גם מבלי לשים לב והסימנים לכך יכולים להופיע בשלב מתקדם. באופטיקה טל תוכלו לבצע בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מומחה בעל ניסיון רב בביצוע בדיקות ראייה מכל הסוגים ובהתאמת פתרונות למצבי ראייה ירודה, כולל התאמת עזרי ראייה שונים.

לקבלת פרטים בנושא ובדיקה על ידי אופטומטריסט מורשה, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם