עדשות מגע מולטיפוקל

על ידי 19 באפריל 2016כללי

בדומה לעדשות מולטיפוקל למשקפיים, גם עדשות מגע מולטיפוקל מצליחות לספק מענה לראייה במספר מצבים, כמו למשל: טווח רחוק, טווח קרוב וכמובן שגם טווח ביניים. על ידי כך הן בעצם מאפשרות למשתמש לראות באופן הרבה יותר חד וממוקד בכל טווח וכל זאת זאת מבלי צורך להחליף עדשות מגע או להסירן ולעבור למשקפיים.

 1. מי צריך עדשות מגע?
 2. מבנה עדשות מגע מסוג מולטיפוקל
 3. בחירת עדשות מגע רכות
 4. עדשות מגע מולטיפוקליות תוך עיניות
 5. ליצירת קשר

מי צריך עדשות מגע מולטיפוקל?

עדשות מגע מהסוג הנ”ל יכולות להוות פתרון יוצא מן הכלל אשר מתאים לאנשים שמשתמשים בעדשות מגע ביומיום – בדרך כלל מדובר על אנשים מעל גיל 40 – אשר מגלים שראייתם לטווח קרוב מתחילה אט-אט להדרדר, למשל בעת קריאה, ישיבה אל מול המחשב וכדומה ואינם מעוניינים לרכוש לעצמם זוג משקפיים למטרת קריאה בלבד.

כמו כן, עדשות מגע מולטיפוקל מתאימות לאנשים שכבר מאסו במשקפיים מסוג מולטיפוקל ומעוניינים לעבור לעדשות מגע לתקופות קצרות או לחילופין לעבור לעדשות מגע באופן קבוע.

עדשות מגע מסוג מולטיפוקל

חשוב להבין: בניגוד למשקפי מולטיפוקל – משקפיים שדורשות מהמרכיב תקופה של הסתגלות מסוימת (פעמים מסוימות תקופה זו יכולה להיות ארוכה), עדשות מגע נחשבות להרבה יותר נוחות לרוב המשתמשים בהם ותקופת ההסתגלות אליהן קצרה באופן ניכר ולשימוש בהן אין תופעות לוואי משמעותיות.

מבנה עדשת מגע מולטיפוקל

רגע לפני שנתחיל להסביר ולדבר על מבנה עדשות מגע מולטיפוקל – תחילה עלינו להבין כיצד פועל האישון שלנו: הידעתם שכאשר אנו מסתכלים לטווח קרוב ו/או כי כשכאנחנו נמצאים במצב של קריאה, האישון שלנו מתכווץ?. הדבר מתרחש, באופן דומה, כאשר אנו מסתכלים הרחק – רק שאז האישון שלנו מתרחב?
התהליך הטבעי הזה נלקח בחשבון כשנבנו עדשות המולטיפוקל כך שעדשת המגע “המולטיפוקלית” בנויה שתנצל את התנועה הטבעית של האישון, כפי שתוארה לעיל:

 • במרכזה קיים איזור עגול בעל אורך מוקד קצר, המותאם לטווח קרוב ולאישון מכווץ.
 • בהיקפה קיים איזור טבעתי בעל אורך מוקד ארוך, המותאם לטווח רחוק ולאישון מורחב.
 • ובין שני האיזורים הללו קיימת טבעת אמצעית המותאמת לראייה לטווח בינוני, שתפקידה להקל על העין את המעבר בין שני אורכי המוקד הקיצוניים.

קיים סוג נוסף של עדשת מגע מולטיפוקל אך זו בנויה באופן מעט שונה – היא הקרויה “שיטת מוניויז’ן”. בשיטה זו מתאימים לכל עין עדשת מגע שונה, בהתאם לאורך המוקד של העין הדומיננטית. עם זאת, חשוב מאוד לציין ששיטה זו עלולה לגרום למוח לאבד את הראייה לתלת מימד וכן, הראייה גם לעומק ועל כן, שיטה זו נחשבת כיום לשיטה מעט יותר מיושנת יחסית.

כך או כך, למען הסר ספק – עדשות מגע מולטיפוקליות מיוצרות ומיועדות למידותיו של הלקוח על ידי בעל מקצוע מומחה – רופא עיניים או לחילופין על ידי אופטומטריסט ובדיוק בשל כך – יש חשיבות גדולה למאפיינים האישיים של המרכיב אותן- אסור לחלוטין לעבירם מאדם לאדם – גם אם מדובר על עדשות מגע רכות וגם אם מדובר על עדשות מולטיפוקליות – ניקיון העדשות חשוב לשמירה על העיניים.

בחירת עדשות מגע רכות מולטיפוקליות

בדומה לסוגים של עדשות מגע אחרות, גם כאשר מדובר על עדשות מגע מסוג מולטיפוקל – אפשר להשיג עדשות מגע רכות לשימוש בטווח קצר או לחילופין עדשות קשות לשימוש שמיועד לטווח ארוך. כמו כן, בגלל המורכבות של עדשות המגע המולטיפוקליות – מומלץ מאוד, קודם כל, להזמין עדשות מגע רכות (המיועדות לטווח הקצר) וזאת על מנת לוודא שהן מתאימות ולהצליח להסתגל אליהן. לאחר ההסתגלות ניתן  (ואף מומלץ) לעבור לרכישה ושימוש בעדשות מגע קשות המתאימות לטווח הארוך.

עדשות תוך עיניות

חולים אשר סובלים מקטרקט (מידע על בעיה זו ניתן כמובן למצוא באתר שלנו) לעיתים עוברים (במקרים מסוימים) הליך רפואי כירורגי אשר נקרא “מולטי קטרקט”. במסגרתו של ההליך “מולטי קטרקט” מוסרת מעינם של הנפגעים הקרנית הפגועה ובמקומה מושתלת להם עדשה מלאכותית שתפקידה פשוט וחכם: לחקות את פעולת הקרנית. העדשה הזו היא בעצם חד-מוקדית, ולכן לאחר הניתוח סביר להניח שהחולה יזדקק למשקפי קריאה.
בכדי לחסוך מהמטופל את הצורך במשקפיים, ניתן להשתיל בעת ניתוח “המולטי קטרקט” עדשה תוך עינית מולטיפוקלית. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שמדובר בעדשה יקרה מאוד שנכון להיום אינה כלולה בסל הבריאות.

הקפידו על טיפול נכון בעדשות

עדשות מגע משופרות וטובות ככול שיהיו – הן בסופו של דבר עדיין עדשות מגע, ולכן הטיפול בהן מוכרח להיות בהתאם לכך:

 • בכל יום, בעזרת תמיסה מיוחדת – יש לנקות אותן.
 • מוטב שתמיד הידיים יהיו נקיות כשמרכיבים את עדשות מגע (בין אם מדובר על עדשות מגע רכות ובין אם מדובר על עדשות מגע קשות).
 • את עדשות המגע יש להרכיב לפני האיפור ולהוריד את עדשות המגע לפני שמסירים את העדשות.
 • במצב בו יש חשש שקיים זיהום או דלקת בעין – אסור להשתמש בעדשות המגע אלא להרכיב משקפיים עד להחלמת העין.
 • רצוי לבקר אצל האופטומטריסט לבדיקת שגרתית כל חצי שנה בערך.כלי לניקוי עדשות מגע
לקבלת פרטים בנושא ובדיקה על ידי אופטומטריסט מורשה, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שם מלא

טלפון

כתוב תגובה