התאמה של עדשות מגע מולטיפוקל : איך עושים זאת נכון?

עדשות מגע מולטיפוקליות הן פתרון מעולה למי שהראייה שלו מתחילה להתקהות וזקוק למענה איכותי לראייה מקרוב ומרחוק.
איך עדשות מגע מולטיפוקל עובדות וכיצד יש לבצע התאמה נכונה שלהן? כל אלה, ועוד קצת, במאמר הבא.

מהן עדשות מגע מולטיפוקל?

עדשות מגע מולטיפוקל (רב מוקדיות) הן עדשות מגע בעלות מספר מוקדי ראייה, כלומר מעניקות פתרון אופטי לכל הטווחים: ראייה מקרוב, מטווח ביניים ומרחוק, בדומה לעדשות של משקפי מולטיפוקל.
זהו למעשה ההבדל בין עדשות מגע מולטיפוקליות לעדשות מגע רגילות (חד מוקדיות),
הכוללות מספר אחד ומיועדות או לקריאה או לראיה מרחוק.

עדשות מגע מולטיפוקליות

 

עדשות מגע מולטיפוקל: למי הן מתאימות?

עדשות מגע מולטיפוקליות מתאימות למי שזקוק לשיפור רוחבי בכל טווחי הראייה.
ברוב המקרים, הצורך בפתרון כזה עולה סביב גיל 40, משום שבגילים הללו מתפתחת פרסביופיה (קוצר ראייה לטווח קרוב), הן בקרב מי שראייתם תקינה והן בקרב אנשים שכבר סובלים מבעיית ראיה למרחק.
לכן רואים לעתים אנשים המחזיקים שני זוגות משקפי ראייה – האחד לקריאה, והשני לראייה מרחוק. עדשות מגע מולטיפוקל מעניקות פתרון לשני המקרים.

כמה עולות עדשות מגע מולטיפוקל?

לפני המחירים, יש לעדשות מגע מולטיפוקל מספר יתרונות שכדאי להכיר: ראשית, הן מפחיתות את התלות במשקפיים, בטח בשני זוגות, ומעניקות אפשרות להרכיב משקפי שמש רגילים ולא אופטיים וכן לעסוק בספורט בצורה חופשית יותר. בנוסף, הראייה טובה יותר לכל מרחק, ושדה הראייה מתרחב ללא הגבלת מסגרת או הטשטוש הקיים בצדדים בעדשות משקפי מולטיפוקל.

עם זאת, יש גם מספר חסרונות שצריך להביא בחשבון, כשהמרכזי שבהם הוא אכן העובדה כי לעדשות מגע מולטיפוקל מחיר גבוה יותר ביחס לעדשות מגע רגילות או משקפיים, שיכול להתחיל ב-300 שקלים ולהגיע גם עד 5,000 שקלים, תלוי בסוג העדשה. גם ההרכבה והתפעול דורשים מיומנות וכן נדרשת תקופת הסתגלות לפני שימוש תדיר בהן.

איך עובדות עדשות מגע מולטיפוקל וסוג העדשות

ניתן למצוא עדשות רכות המיועדות לשימוש לתקופת זמן מוגבלת (עדשות מגע מולטיפוקל יומיות או חודשיות), וכן עדשות קשות לשימוש חוזר ורב פעמי, המומלצות יותר למי שסובל מיובש בעיניים ומתקשה להרכיב עדשות רכות.

עדשות מולטיפוקל מגיעות בעיצוב ייחודי:

קונצנטרי – עדשה עם עיגולים קונצנטריים (בעלי מרכז משותף) שכל אחד מהם מיועד למרחק שונה, לסירוגין.

קיימות גם עדשות מולטיפוקל צילינדר אשר מתקנות מצב של אסטיגמציה, כלומר קרנית שאינה עגולה וגורמת לראייה מטושטשת בכל הטווחים.
העדשות הללו הן בצורה של גליל ("צילינדר") ומכאן שמן.

התאמה של עדשות מגע מולטיפוקליות

משום הסוגים השונים של עדשות מגע מולטיפוקליות קיימת חשיבות גדולה לתהליך ההתאמה שלהן, ולפני התאמת עדשות המגע יש לבקר אצל אופטומטריסט כדי לבדוק את בריאותה של העין ולשלול בעיות שימנעו שימוש בעדשות.

האופטומטריסט מתאים את העדשות בהתאם לבדיקות הראייה והצרכים היומיומיים של המועמד: סגנון החיים, העבודה (האם מתבצעת מול מחשב רוב שעות היום או בסביבת מחוללי יובש כמו אבק ורוח), כמה זמן נדרש להרכיב אותן ועוד.
נבדקת גם העין הדומיננטית, שהיא זו שצריכה לחזק יותר את הראייה למרחק וכן נלקחת בחשבון גם תקופת ההסתגלות לעדשות.
כל התהליך הזה חייב להתבצע על ידי אופטומטריסט מקצועי ומנוסה ובאמצעות מכשור מתאים שמדייק את התהליך.

לסיכום, עדשות מגע מולטיפוקל הן הפתרון האופטימלי עבור מי שזקוק לפתרון לראייה לכל הטווחים, מבלי להרכיב משקפיים. אולם, חשוב מאוד לפני קנייה שלהן לבצע בדיקה מקיפה להתאמת העדשות.

כדי למצוא עדשות מולטיפוקל מומלצות ומתאימות במיוחד עבורכם, אתם מוזמנים להגיע לבדיקת עיניים מקצועית באופטיקה טל, בניהולו של אבי עבודי –
אופטומטריסט קליני ומומחה בהתאמת עדשות מגע מכל הסוגים, באמצעות מכשירי בדיקה מתקדמים מהמובילים בעולם.