גלאוקומה – תסמינים, גורמי סיכון וטיפול

על ידי 19 באפריל 2016כללי
 1. מהי גלאוקומה?
 2. מהם הגורמים?
 3. תסמינים
 4. גלאוקומה – גורמי הסיכון
 5. דרכי טיפול במחלה
 6. לבדיקת גלואוקומה ובעיות עיניים – צור קשר

מהי גלאוקומה?

גלאוקומה (הנקראת בעברית גם: ברקית) היא שם כולל לקבוצת מחלות עיניים, הנגרמות ברוב המקרים בגלל לחץ תוך עיני, ואשר המשותף לכולן הוא גרימת נזק בלתי הפיך לעצב הראייה, פגיעה בשדה הראייה והידרדרות לעיוורון מוחלט. במקרים רבים הגלאוקומה פוגעת בשתי העיניים, אולם לעיתים היא מאובחנת תחילה בעין אחת ורק לאחר מכן בעין השנייה.

מה גורם לגלאוקומה?

בתוך העין שלנו קיים נוזל שכל הזמן נוצר בתוכה ומתנקז החוצה דרך איזור שנקרא זוית העין. כאשר קיימת הפרעה כלשהי בניקוז, הנוזלים מצטברים בתוך העין, הלחץ התוך עיני מתגבר וגורם נזק לעצב הראייה, המעביר את המידע מן העין אל המוח.

סיבות אפשרית נוספת לבעית הגלאוקומה, שטרם הוכחה באופן ודאי (מידע שחשוב לקחת בחשבון), היא הפרעה בזרימת הדם לעצב הראייה. כמו כן קיימים מחקרים המנסים לבסס קשר בין גלאוקומה למחלות נוספות.

גלאוקומה התהליך

תסמיני מחלת הגלאוקומה

בהתחלה אין למחלה סימנים שיגרמו לחולה לגשת להיבדק, משום שרק בשלב מתקדם של המחלה מורגשת פגיעה ממשית בשדה הראייה כאשר הראייה ההיקפית נפגעת. אולם בשלב הזה בדרך כלל לא ניתן לתקן את הנזק שנגרם לעצב הראייה אלא רק למנוע נזק נוסף, כלומר להאט את התקדמות המחלה.

על כן, מעל גיל 40 ובפרט עבור קרובי משפחה של חולי הגלאוקומה, מומלץ להיבדק בדיקה תקופתית אחת לשנה על מנת לשלול את קיומה של המחלה.
בדיקת גלאוקומה היא בדיקה קצרה שאינה כואבת ואינה גורמת לטשטוש ראייה. רק בדיקה ייעודית לגילוי המחלה, עוד לפני שהורגשה ירידה בראייה, תוכל לגלות את קיומה ולאפשר טיפול יעיל בעצב הראייה.

גורמי סיכון

 • עליית לחץ תוך עיני – הגורם העיקרי אצל יותר משני שליש מן החולים
 • רקע גנטי – אם נתגלתה הגלאוקומה אצל מישהו מבני המשפחה, הסיכוי לחלות גדול פי 6!
 • גיל – שכיחות המחלה היא כ-2% בקרב בני 40, והיא עולה עם הגיל עד לכ-10% בקרב בני 80 ומעלה.
 • קוצר ראייה או אורך ראייה
 • ישנם מחקרים המצביעים על קשר בין גלאוקומה לסוכרת, מיגרנה, מחלות לב ולחץ דם
 • קיימות תרופות המשמשות לטיפול במחלות אחרות ואשר כחלק מתופעות הלוואי שלהן עלולות בין היתר לגרום למחלת הברקית (לדוגמה קורטיקוסטרואידים).

בדיקת גלאוקומה

טיפול במחלה

ניתן להאט את התקדמות מחלת הגלאוקומה, ואם נתגלתה בזמן אף לתקן את הנזק לעצב הראייה. כיום קיימים שלושה סוגי טיפולים בהתאם לחומרת המחלה: טיפול תרופתי, טיפול בלייזר או טיפול כירורגי.

 • טיפול תרופתי:
  רוב חולי הגלאוקומה מטופלים באמצעות טיפות עיניים המיועדות להוריד את הלחץ התוך עיני באמצעות שיפור ניקוז הנוזלים. קיים מגוון גדול של טיפות עיניים, ועם התקדמות הטכנולוגיה חלה גם התקדמות באופיין של התרופות – פחות צריבה בעת המגע עם העין, פחות חומרים משמרים, מגוון גדול יותר המתאים לרגישויות של חולים שונים וכן הלאה.
 • טיפול בלייזר:
  במקרים מסוימים וספציפיים של המחלה, ניתן ליצור באמצעות קרן לייזר מדויקת פתח זעיר שיתרום להורדת הלחץ התוך עיני – באמצעות שיפור ניקוז הנוזלים או הפחתת היווצרותם.
 • טיפול כירורגי:
  ניתוח בהרדמה מקומית בדרך כלל, לשם יצירת פתח ניקוז עוקף על מנת לנקז את הנוזלים מתוך העין, או במקרים קשים יותר השתלה של צינורית זעירה על פני גלגל העין.

טיפול בבעיה חייב להיות רציף ויש להיות במעקב רופא כל הזמן. יש הטוענים כי ניתן לשלב את הטיפול המערבי בטיפול אלטרנטיבי, כגון רפואת עיניים סינית, ויטמינים וצמחי מרפא, אקופונקטורה ומדיטציה. יעילות הטיפול האלטרנטיבי אמנם לא הוכחה, אולם בטיפול נכון ותחת השגחת רופא רציפה – לא יכולה להזיק.

קראו עוד: ראיה ירודה
קראו עוד: קרטוקונוס

כתוב תגובה