בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט: מה ההבדל בין אופטומטריסט לרופא עיניים?

התבקשתם לעבור בדיקת עיניים ומיד עולה השאלה – היכן מבצעים בדיקת עיניים, אצל רופא עיניים או אצל אופטומטריסט? אתם מרגישים שהעיניים שלכם כואבות וצורבות והשאלה הזו עולה שוב – למי פונים, לרופא העיניים או לאופטומטריסט?

להתלבטות הזו שותפים אנשים רבים, וכמעט כל אחד נתקל בשלב כזה או אחר בשאלה הזו, ולא תמיד מצליח לענות עליה. כדי שבפעם הבאה תדעו ישר למי לפנות, אנחנו כאן כדי להסביר לכם הכל על שני בעלי המקצוע החשובים שדואגים לבריאות העיניים שלכם.

מה תחום ההתמחות של רופא העיניים?

אופטימטריסט מוסמך

רופאי העיניים הם רופאים בעלי הסמכה רפואית מלאה של  12 שנות לימודי רפואה, שבחרו להתמחות בתחום בריאות העין. כמו כל רופא בכל תחום, גם רופאי העיניים עוסקים באבחון דלקות, זיהומים ומחלות בעין ולטפל בהן. מתוקף תפקידם רופאי העיניים מוסמכים לרשום למטופליהם תרופות למחלות עיניים ובמידת הצורך לבצע ניתוחי עיניים.

ומה תחום אחריותו של האופטומטריסט?

אופטומטריה היא מקצוע פארא-רפואי, המחייב הסמכה ממשרד הבריאות הניתנת לאחר הכשרה אקדמית. במסגרת הסמכתו, האופטומטריסט יכול לאבחן בעיות הקשורות בראיה באמצעות בדיקות ראייה שונות, שנעשות בדרך כלל לצורך קבלת אישור על מצב הראיה, או לצורך התאמת משקפיים או עדשות מגע. בנוסף לבדיקות, האופטומטריסט רשאי לטפל באופן לא חודרני בבעיות הקשורות לראייה ולהנפיק מרשם למשקפיים או עדשות מגע, אך לא רשאי לרשום תרופות למחלות עיניים.

איך אדע איזו בדיקה אני צריך ולמי עלי לפנות?

במידה וישנם סימפטומים המעידים על דלקת או זיהום, יש לפנות לרופא העיניים המטפל בתחומים אלו. במהלך הבדיקה רופא העיניים יבדוק את מצבה הבריאותי של העין, יאתר דלקות או זיהומים אם ישנם, ויחפש תסמינים למחלות גנטיות או למצבים רפואיים המתפתחים עם הזמן בעקבות מחלות כרוניות כמו סוכרת. בסיום הבדיקה ימליץ לכם הרופא על הטיפול התרופתי המתאים בהתאם לממצאי הבדיקה.

ומתי פונים לבדיקה אצל אופטומטריסט?

אם אתם מרגישים קושי או אי נוחות בראייה – יש לפנות לאופטומטריסט. במהלך הבדיקה יבחן האופטומטריסט את תפקוד העין ויאתר פגיעות בתפקוד העין המובילות לפגיעה בחדות או במיקוד הראייה, כגון פזילה, עין עצלה, קשיי מיקוד ועוד.

בהתאם לתוצאות הבדיקה, יוכל האופטומטריסט להמליץ לכם על הפתרון לליקוי הראייה שאובחן בבדיקה, להתאים לכם משקפיים או עדשות מגע ולהדריך אתכם בכל הקשור לשימוש בהן.

בדיקת אופטומטריסט מומלץ לבצע אחת לשנה, או אחת לחצי שנה במידה ואתם מרכיבים עדשות מגע, על מנת לבחון את הסתגלות העין לעדשות ואת הצורך בשינוי המרשם עם הזמן.

בדיקת אופטומטריסט היא גם הבדיקה הנדרשת לשם קבלת רישיון נהיגה. לאחר בדיקת תקינות ראייה, ינפיק לכם האופטומטריסט אישור על תקינות ראייה המאפשר את קבלת הרישיון.  רוצים לדעת עוד על בדיקת עיניים לרישיון נהיגה ברמת גן – למידע נוסף לחצו כאן.

האם בדיקת אופטומטריסט יכולה לאבחן גם מחלות עיניים?

ישנם תחומים בהם עוסקים גם רופא העיניים וגם האופטומטריסט. אופטומטריסט מומחה ובעל ניסיון יוכל לזהות במהלך הבדיקה זיהומים או מחלות הקשורות לעיניים, אך לא יוכל לרשום לכם מרשם לטיפול תרופתי. במקרה כזה יפנה אתכם לרופא עיניים לקבלת המרשם.

הבדיקות השגרתיות אצל האופטומטריסט מאפשרות מעקב רפואי המאפשר גילוי מוקדם של מצבים רפואיים שונים העלולים לפגוע בעיניים, והפניית המטופל להמשך בדיקה וטיפול אצל רופא העיניים.

מדוע חשוב להיבדק דווקא אצל אופטומטריסט מוסמך?

אופטומטריסט מוסמך יודע לאתר ליקויי ראייה ולהתאים את משקפי הראייה או עדשות המגע כך שיטפלו בליקוי בצורה המדויקת והאופטימלית ביותר.

חשוב שהתאמת משקפיים או עדשות המגע תיעשה לאחר בדיקת אופטומטריסט מוסמך, זאת מכיוון שמשקפיים או עדשות מגע שאינן מותאמות למצב העין שלכם עלולות לגרום לכאבי ראש, סחרחורת ועייפות, הנגרמים כתוצאה ממאמץ מוגבר של העין.

בנוסף, אופטומטריסט מוסמך ומנוסה יכול לאבחן פתולוגיות שונות ולהעביר את אבחנותיו לרופא העיניים, וכך לסייע לכם בגילוי מוקדם של מחלות העלולות לפגוע בעין או בראייה.

זקוקים לבדיקה של אופטומטריסט מורשה? במידה ואתם מתגוררים באזור המרכז ומעוניינים להגיע לבדיקת אופטומטריסט ברמת גן, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהגיע לבדיקת ראייה מקצועית ומקיפה, במהלכה נוכל לאתר ליקויים בראייה ולהמליץ בהתאם על משקפיים או עדשות מגע, או לבחון את מרשם המשקפיים או העדשות הקיים שלכם ולראות האם הוא זקוק לעדכון שישפר את הראייה שלכם.

לקבלת פרטים בנושא ובדיקה על ידי אופטומטריסט מורשה, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם