אופטומטריסט מוסמך – מדוע חשוב לבחור רק באופטומטריסט עם רישיון

לאופטומטריסט תפקיד חשוב באבחון ליקויי הראיה מהם אנו עלולים לסבול והתאמת הפתרון המתאים לכך. כדי להבטיח את האבחנה הנכונה והפתרון המתאים ביותר המוביל לאיכות חיים טובה יותר, יש צורך לבחור את איש המקצוע הנכון. איך יודעים מיהו איש המקצוע המתאים, איך ניתן לדעת שמדובר ב- אופטומטריסט מומלץ וממי כדאי להימנע?

ההמלצה העיקרית והחשובה ביותר שלנו היא לגשת רק לאופטומטריסט מוסמך בעל רישיון של משרד הבריאות.

מהו הרישיון?

בישראל, אדם המעוניין לעסוק באופטומטריה חייב ברישיון מטעם משרד הבריאות, המוענק על ידי האגף למקצועות פארא-רפואיים במשרד הבריאות, שמבצע בחינות הסמכה ומעניק רישיונות לעיסוק בתחום.

מי זכאי לקבל את הרישיון?

את הרישיון זכאים לקבל אופטומטריסטים מורשים שסיימו את לימודי התואר הראשון במשך ארבע שנים, עברו התמחות בחנות או במוסד רפואי וביצעו הסמכה עיונית ומעשית מטעם משרד הבריאות.


תעודה קורס אופטומטריסטים

מה היתרונות של אופטומטריסט מוסמך?

אופטומטריסט מורשה ,מוסמך הוא בעל ידע בפתולוגיה ואנטומיה ויודע לאבחן ליקויים בעיניים ובראייה, וכן פתולוגיות ומחלות שונות בעיניים (כמו שטפי דם ברשתית, קטרקט או בעיות בקרקעית העין).

אין זה מתפקידו של האופטומטריסט המורשה לטפל במחלות אלו, המועברות לטיפול אצל רופא עיניים, אך הכלים המסייעים לו להבחין במצבים אלו מאפשרים לו להפנות את הלקוח לרופא עיניים להמשך טיפול, ומונעים המשך התאמת עדשות או משקפיים ללקוח, שסובל מבעיה רפואית חמורה שאינה ליקוי ראייה.

אז איך מבדילים בין אופטומטריסט מורשה לשאינו מורשה?

ניתן ורצוי לדרוש מבעל המקצוע להציג תעודה של משרד הבריאות המעידה כי הוא מוסמך באופטומטריה. אדם הסובל מבעיות עיניים חמורות (כגון מספר גבוה, עבר של ניתוחים, פזילה וכו') צריך להקפיד על כך הקפדה יתרה ולהיבדק רק על ידי אופטומטריסט מוסמך עם רישיון, מוסמך ובעל ניסיון.

ומה עם לקנות משקפיים או עדשות בחנות רגילה?

ישנן חנויות אופטיקה בהן מוכרים (ללא הכשרה מקצועית) ממליצים ללקוחות על משקפיים ועדשות מגע. בחלקן המוכרים אף מפעילים מכונות הקוראות את המספר של המשקפיים הקיימים של הלקוח, לשם הכנת משקפיים חדשים עם אותו מספר.

מקרים כאלו הם מסוכנים מכיוון שהלקוח מקבל משקפיים עם עדשות המותאמות למצב קודם של העין, בלי שנלקח בחשבון מצב העין הנוכחי. במידה וחל שינוי במספר, הלקוח עשוי לסבול מכאבי ראש או ראייה משובשת, משום שהעדשות שהותאמו לו אינן מתאימות לצרכי הראייה הנוכחיים שלו.

ומה עם האינטרנט?

קניה ומכירה של משקפיים או עדשות מגע באינטרנט  מסוכנת מאד מכיוון שהיא מתבצעת ללא בשום דיקה מקיפה של הקרנית או של העפעפיים.

אם אתם מרכיבים משקפיים או עדשות מגע שאינן מתאימות לעיניים שלכם, תתחילו במהרה לסבול מכאבי ראש.

במידה וישנו מצב רפואי שלא נלקח בחשבון – הרכבת עדשות המגע עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך.
כך למשל, במקרים של אלרגיות מתחת לעפעפיים, העשויות להתרחש ללא סימנים מיוחדים, כאשר שימוש בעדשות מגע בזמן האלרגיות עלול לגרום לבעיה כרונית מתמשכת כמו בצקת וחוסר חמצן בקרנית.

מתי אני צריך לגשת לבדיקות אצל אופטומטריסט עם רישיון?

ההמלצה הרווחת מפי מומחים בתחום היא שכל אדם המרכיב משקפיים ייגש לביצוע בדיקות ראייה אצל אופטומטריסט מומלץ אחת לשנה וכי כל אדם שמרכיב עדשות מגע ייגש לביצוע של בדיקת ראייה לפחות אחת לחצי שנה.

בנוסף לכך, ישנם מצבים רבים שבהם מומלץ לגשת לאופטומטריסט מורשה – כל מצב שבו האדם חש בכאבי ראש בעקבות קריאה מאומצת, בהפרעות ראייה חריגות כמו הופעה של עצמים בשדה הראייה שלא נמצאים במציאות או בכל מקרה שבו חלה ירידה ביכולת הראייה התקינה.

ביצוע בדיקות חוזרות אצל אופטומטריסט מוסמך עם רישיון מוסמך מבטיחות אבחון מוקדם של כל שינוי במצב העין והתאמת פתרונות הראייה באופן מירבי, כך שתוכלו להמשיך וליהנות מראייה טובה ללא חשש מסיבוכים בריאותיים.

רוצים לעשות בדיקת עיניים לרישיון נהיגה ברמת גן ? למעבר למאמר לחצו כאן

אתם מוזמנים להגיע אלינו – אופטיקה טל ולקבל שירות מאופטומטריסטים מוסמכים ומקצועיים